POLIEVKY
ZELENINOVÁ polievka
Zeleninovú polievku dokáže pripraviť snáď každý. To vám spisovať nebudem. Vlastne môžete použiť akúkoľvek zeleninu čo doma máte. Ale na mäsové guľky vám receptík dám.

POTREBUJEME:

Mäsové guľky
250 g mletého hovädzieho masa
1 vajíčko
2-3 PL krupice

Soľ, čierne korenie, drobne nakrájaná petržleňová vňať.

Všetko zmiešajte, tvarujte guľky a vhoďte do polievky. Varte ešte tak 30 minút ale pozor aby sa zvyšná zelenina v polievke nerozvarila na blato.
MRKVOVÁ polievka
POTREBUJEME:

1 kg mrkvy
2 zemiaky
2 PL masla
voda alebo vývar
Soľ
Čierne korenie

POSTUP:
Postup na mrkvovú polievku je fakt easy.

Mrkvu nastrúhajte a poduste na másle. Osoľte. Zalejte vodou alebo vývarom. Povarte 5 minút. Pridajte očistené a na drobno nakrájané zemiaky a varte do zmäknutia. Asi 20 minút. Na záver rozmixujte úplne do hladka.

OKROŠKA studená
ukrajinská polievka
POTREBUJEME:

*2OO g údeného mäsa (pokrájané na kocky)
*2 uvarené zemiaky v šupke (očistené a pokrájané na kocky)
*1 väčšia uhorka (pokrájaná na kocky)
*3 vajíčka uvarené natvrdo (pokrájané na kocky)
*zelená cibuľka (nasekaná)
*kôpor
500 ml acidofilného mlieka
200 ml prevarenej a vychladenej vody
1PL horčice
2 PL kyslej smotany
soľ
čierne korenie

POSTUP:
Acidofilné mlieko, vodu, kyslú smotanu a horčicu rozmiešajte tak aby sa všetko spojilo. Pridajte nasekaný kôpor. Vložte do chladničky vychladnúť. Všetke zvyšné suroviny označené * si pripravte pokrájajte na rovnaké časti a vysypte už len do polievky.
ROSOLNIK -
ukrajinská polievka
Po boršči je to druhá najvýznamnejšia polievka na Ukrajine. Nesmie v nej chýbať smotana. Smotana je v ukrajinskej kuchyni takmer všadeprítomná. Rosolnik je veľmi hustá a sýta polievka a zmes surovín ktoré v nej nájdete sa vám na prvý pohľad bude zdať zvláštny, ale ak ste gurmán a ochutnáte prvú lyžicu, jej lásku si získate raz dva.

Typický ukrajinský obed alebo večera má niekoľko chodov a to aj v najchudobnejšej rodine. V prvom rade nesmie chýbať chlieb ktorým sa zajedá každé jedlo. Predjedlom bývajú často paradajky, uhorky alebo už mnou spomínaný kapustový šalát.

POTREBUJEME:

150 g bravčového pliecka
hovädziu kosť
200 g mrkvy
200 g zemiakov
100 g zeleru v celku
hrsť ryže
cibuľu
cesnak
soľ
čierne korenie
bobkový list
kyslé alebo solené zavárané uhorky (nadrobno pokrájené)
kyslú smotanu na dochutenie

POSTUP:
Pripravte si vývar z mäsa a kostí, pridajte jednu celú cibuľu, cesnak, soľ, čierne korenie. Vývar ťahajte pár hodínkým mäso nebude uvaremé. (cca 2 hod), ja to varím v tlakovom hrnci. Pridajte pokrájanú mrkvu na krúžky a zeler v celku. Varte tak na skus. Postupne pridajte zemiaky pokrájené na kocky, hrsť premytej ryže. Ďalej varte až do zmäknutia. Medzi tým si uvarte vajíčka na tvrdo a pripravte si uhorky. Ak máte sterilizováné a slané stačí ich nakrájať na malé kúsky a povariť asi tak 5-8 minút.Ak nemáte solené (čo je aj môj prípad) tak použijte klasické sterilizované, ktoré pokrájam na malé kocky a varím v osolenej vode.
Ak je polievka uvarená tak ju podávame tak, že si naberieme polievku a k nej pridáme 1 PL scedených uhoriek, vajíčko na tvrdo a to buď pokrájené alebo polovicu, môžte však kľudne aj osminky vajíčka a úplne na záver pridajte do taniera lyžicu kyslej smotany. Posypte si posekaným kôprom alebo jarnou cibuľkou.
Ukrajinský vegetariánsky BORŠČ
Trošku o tom, ako som po prvýkrát jedla pravý ukrajinský boršč.

Úprimne? Na túto chvíľu som sa vôbec netešila. Mala som 24 rokov a nebola som žiadny GASTROLOVER". Boršč som mala zafixovaný zo školskej jedálne ako jedno (no povedzme to pekne ) z najnechutnejších jedál ever. Pamätáte sa ako nás na stole po príchode do školskej jedálne čakali veľké nerezové misy s polievkami? Neidentifikovateľná vôňa v jedálni, hliníkovy príbor do ktorého keď ste sa omylom zahryzli tak nastala ukrutná bolesť. Biznis s lístkami na obed. Gumové obrusy na stoloch atď atď…Ale aj napriek týmto spomienkam sa mi na tieto časy vyčarí úsmev na perách.
Avšak o pár rokov neskôr som mala možnosť vyskúšať ako naozaj chutí pravý ukrajinský boršč a to priamo na Ukrajine. Žiaľ moje predsudky a spomienky boli také veľké a negatívne, že som ani o pár rokov tomu jedlu na chuť neprišla. Pričom som jedla ten najlepší. Od svokry. (vtedy budúcej svokry).

Roky plynuli a môj muž vždy keď sme išli na Ukrajinu sa nevedel dočkať maminho domáceho boršču. Rozhodla som sa teda, že sa ho stoj čo stoj naučím a budem mu ho variť. Nie nadarmo sa vraví, že láska ide cez žalúdok predsa. Samozrejme tie prvé sa zďaleka nechytali na ten čo robieva svokra, ale môj muž bol ohromne trpezlivý a vedel, že jedného dňa sa dočká. Dnes by som ho hádam urobila aj naslepo, veľakrát ho nemusím ani ochutnať a viem, že bude perfektný.

Dokonca ho často robievam aj vo vegetariánskej verzii. U nás v rodine tradične dodržiavame 40 – dňový pôst kedy sa neje mäso. Neviem ....je to asi zvyk, tradícia za tieto roky, patrí to do našej rodiny a zatiaľ sa toho vzdávať nebudeme. Preto vznikla verzia vegetariánského boršču a dovolila som si spísať vám recept na túto skvelú pochúťku.
Prajem Vám, aby ste ho aspoň raz v živote vyskúšali ak bude možnosť tak nepohŕdnite domácemu boršču ‚či s mäsom alebo bez neho.

POTREBUJEME:
4 PL oleja
½ cibuľe
1 strúčik cesnaku
1 väčšiu vopred uvarenú cviklu
2 väčšie mrkvy
3-4 väčšie zemiaky
štvrť hlávky na tenko nakrájanej červenej kapusty
soľ, čierne korenie, bobkový list
1 čL korenie chmeli-suneli

POSTUP:
Ďeň vopred si uvarte cviklu. Ja ju nevarím. Ja ju zabalím do alobalu a pečiem hodinu na 160 stupňoch. Je to lepšie, varením z nej odchádza farba, nemusíte kontrolovať či neubudla voda atď. Nezabúdajte pri boršči je farba dôležitá.!!! Čím výraznejšia farba tým lepší boršč.

Olej dáme do hrnca. Necháme trošku rozpáliť , pridáme jemne nasekanú cibuľu, pretlačený cesnak. Chvíľku dusíme. Postupne pridávame, mrkvu, zalejeme vodou, zemiak, cviklu (nakrájanú na kocky) a úplne na koniec kapustu. Osolíme a okoreníme, pridáme bobkový list a korenie "chmeli – suneli" (je to zmes zložená z rôznych byliniek a korenia. ) Pre dokonalú chuť boršča je toto korenie nevyhnutné. Kúpite ho väčšinou v obchodoch s ruskými a ukrajinskými špecialitami alebo aj KOŘENÍ OD ANTONÍNA.
Po pridaní kapusty, boršč už nie je nutné dlho variť. Ak je kapusta nakrájaná na tenúčko tak nám krásne dôjde pod pokrievkou.

Dochuťte smotanou ale každému individuálne.
DOBRÚ CHUŤ

Zeleninová polievka MINESTRONE
ten čo vymyslel TOTO MEGA jedlo ( polievku) si zaslúži .... viete čo to je v podstate úplne jedno, skrátka skladám poklonu za toto úžasné jedlo. robím často ale v lete z čerstvých surovín zo záhrady chutí najviac.
Nič zložité len zelenina, fazuľa cestoviny atď...

POTREBUJETE:
3 pl olivový olej
2 strúčiky cesnaku
2 mrkvy
3 paradajky
soľ, čierne korenie, tymián, rozmarín
1 hrnček uvarenej fazule
1 cuketu
pór

POSTUP:
Do hrnca dajte olej, pridajte cesnak, v celku alebo roztlačený je to na vás, následne pokrajanú mrkvu
poduste, zalejte vodou a povarte, pridajte oblanšírované, olúpané, rozmixované alebo pokrájané paradajky soľ, čierne korenie, čerstvý tymián, rozmarín, potom už len vopred uvarenú fazuľu a úplne na záver pokránú cuketu a pór. Nevariť pod pokličkou to dôjde. Môžte k tomu pridať aj cestoviny. Je to na vás, ale zaručene vám bude chutiť ak sa kamarátite so zeleninou.
Zeleninová polievka s dýňovými haluškami
Brrrrrŕŕ v tejto zime to chce poriadne výdatnú polievku plnú vitamínov a najlepšie úplne horúcu teda v mojom prípade áno... táto je taká klasika zeleninová s fazuľkou len som k nej spravila domáce cestoviny také mini haluštičky a nie obyčajné ale dýňové... postup na halušky je ako keď ich robíte zo surových zemiakov len tam nastrúhate úplne na jemno surovú dýňu pridáte 1 šťastné vajíčko, polohrubú múku, soľ a postrúhaný muškátový oriešok.. cesto ma byť také husté aby ked ho naberiete na lyžicku tak sa tam držali... môžete ich do vody hádzať lyžičkou alebo cez haluškovač. Potom ich už len povaríte kým nevyplavú na vrch scedíte a hotovo
Studená avokádovo-uhorková polievka
V tejto horúčave sú vždy najlepšie studené polievky, hlavne pre tých čo sú na nich závislí ako moja polovička.

Navyše je uhorková sezóna a dokopy s avokádom skvelé
.
POTREBUJTE:
3 uhorky
1 zrelé avokádo
trochu vody ( záleží ako husté to chcete vy) štava z limetky
soľ
čierne korenie
opražené slnečnicové semienka
olivový olej ( na zakápnutie )

POSTUP:
Avokádo olúpeme a nakrájame na kocky. Vhodíme do mixéru. Pridáme olúpanú a nakrájanú uhorku, trošku vody, soľ, a čierne korenie. Všetko spolu dôkladne rozmixujeme, podľa potreby dolejeme vodu, osolíme, okoreníme. Podávame dobre vychladenú so semienkami a troškou olivového oleja.