Ukrajinský vegetariánsky BORŠČ
Trošku o tom, ako som po prvýkrát jedla pravý ukrajinský boršč.
Úprimne? Na túto chvíľu som sa vôbec netešila. Mala som 24 rokov a nebola som žiadny GASTROLOVER". Boršč som mala zafixovaný zo školskej jedálne ako jedno (no povedzme to pekne ) z najnechutnejších jedál ever. Pamätáte sa ako nás na stole po príchode do školskej jedálne čakali veľké nerezové misy s polievkami? Neidentifikovateľná vôňa v jedálni, hliníkovy príbor do ktorého keď ste sa omylom zahryzli tak nastala ukrutná bolesť. Biznis s lístkami na obed. Gumové obrusy na stoloch atď atď…Ale aj napriek týmto spomienkam sa mi na tieto časy vyčarí úsmev na perách.
Avšak o pár rokov neskôr som mala možnosť vyskúšať ako naozaj chutí pravý ukrajinský boršč a to priamo na Ukrajine. Žiaľ moje predsudky a spomienky boli také veľké a negatívne, že som ani o pár rokov tomu jedlu na chuť neprišla. Pričom som jedla ten najlepší. Od svokry. (vtedy budúcej svokry).
Roky plynuli a môj muž vždy keď sme išli na Ukrajinu sa nevedel dočkať maminho domáceho boršču. Rozhodla som sa teda, že sa ho stoj čo stoj naučím a budem mu ho variť. Nie nadarmo sa vraví, že láska ide cez žalúdok predsa. Samozrejme tie prvé sa zďaleka nechytali na ten čo robieva svokra, ale môj muž bol ohromne trpezlivý a vedel, že jedného dňa sa dočká. Dnes by som ho hádam urobila aj naslepo, veľakrát ho nemusím ani ochutnať a viem, že bude perfektný.
Dokonca ho často robievam aj vo vegetariánskej verzii. U nás v rodine tradične dodržiavame 40 – dňový pôst kedy sa neje mäso. Neviem ....je to asi zvyk, tradícia za tieto roky, patrí to do našej rodiny a zatiaľ sa toho vzdávať nebudeme. Preto vznikla verzia vegetariánského boršču a dovolila som si spísať vám recept na túto skvelú pochúťku.
Prajem Vám, aby ste ho aspoň raz v živote vyskúšali ak bude možnosť tak nepohŕdnite domácemu boršču ‚či s mäsom alebo bez neho.
POTREBUJEME:
4 PL oleja
½ cibuľe
1 strúčik cesnaku
1 väčšiu vopred uvarenú cviklu
2 väčšie mrkvy
3-4 väčšie zemiaky
štvrť hlávky na tenko nakrájanej červenej kapusty
soľ, čierne korenie, bobkový list
1 čL korenie chmeli-suneli
POSTUP:
Ďeň vopred si uvarte cviklu. Ja ju nevarím. Ja ju zabalím do alobalu a pečiem hodinu na 160 stupňoch. Je to lepšie, varením z nej odchádza farba, nemusíte kontrolovať či neubudla voda atď. Nezabúdajte pri boršči je farba dôležitá.!!! Čím výraznejšia farba tým lepší boršč.
Olej dáme do hrnca. Necháme trošku rozpáliť , pridáme jemne nasekanú cibuľu, pretlačený cesnak. Chvíľku dusíme. Postupne pridávame, mrkvu, zalejeme vodou, zemiak, cviklu (nakrájanú na kocky) a úplne na koniec kapustu. Osolíme a okoreníme, pridáme bobkový list a korenie "chmeli – suneli" (je to zmes zložená z rôznych byliniek a korenia. ) Pre dokonalú chuť boršča je toto korenie nevyhnutné. Kúpite ho väčšinou v obchodoch s ruskými a ukrajinskými špecialitami alebo aj KOŘENÍ OD ANTONÍNA.
Po pridaní kapusty, boršč už nie je nutné dlho variť. Ak je kapusta nakrájaná na tenúčko tak nám krásne dôjde pod pokrievkou.
Dochuťte smotanou ale každému individuálne.
DOBRÚ CHUŤ